Skip to main content

Tarihçe

1955 'den Günümüze ÖZEL TEKSTİL

ÖZEL TEKSTİL, Mehmet Özel tarafından Kayseri’de “Özel Manifatura” olarak kuruldu.

Üretici ve toptancı özelliği ile kumaş satışına başlandı.

1955

Kayseri’nin ilk çok katlı mağaza konseptli “Özel Manifatura Mağazası” açıldı.

1966

İstanbul’da tekstil ticaretinin merkezi Sultanhamam’da toptan kumaş satış mağazası açıldı.

1976

Bursa’da dokuma tesisi yatırımıyla kumaş üretimine başlandı.

2000

“ÖZEL TEKSTİL” markası tescillendi. Yeni jenerasyon yönetime katıldı.

2003

İnegöl Organize Sanayi Bölgesinde yaptığı boyahane yatırımıyla 12.500 metrekare kapalı alana sahip entegre tesisini işletmeye aldı.

2007

Yapılan ERP ve dokuma otomasyon yatırımlarıyla dijitalleşme sürecinin ilk adımları atıldı.

2008

Bobin/İplik boya tesisi devreye girdi. Aynı zamanda yeni top boya makinaları işletmeye kazandırıldı ve numune boyama hattı devreye girdi. Tüm top boya ve iplik boya birimleri otomasyon sistemi ile yönetilmeye başlandı.

2010

Yapılan yeni yatırımlarla Dokuma işletmesinin kapasitesi %50 artırıldı. Jakarlı dokuma birimi ve tezgahları ile yeni numune makinaları ve yeni çözgü hazırlık hatları devreye girdi.

2015

Dijitalleşme yatırımlarına devam edildi, boyahanede boya hazırlık ve girdi sürecinin otomasyonuyla önemli bir yatırım gerçekleştirildi.

2019

Sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda elektrik enerji ihtiyacını yeşil enerjiden sağlamak amacıyla başlatılan yatırımlardan, Güneş Enerji Santrali (GES) işletmeye alındı. Boyahanede su ve enerji tasarrufunu hedef alan teknoloji yenileme yatırımı yapıldı.

2023

Gücünü dinamik, yenilikçi, çevreci, deneyimli, ve yetkin insan kaynağından alan ÖZEL TEKSTİL; yabancı ve yerli tasarım danışmanları, jakarlı, armürlü dokuma tezgahları, 12.500 m2 kapalı alanlı entegre üretim tesisi ve 1.25 milyon metre aylık kapasitesi ile bugünkü kurumsal yapısına kavuşmuştur.

ÖZEL TEKSTİL, sürekli büyüyen istihdam yapısı ve artan ticari başarılarının yanında, Özel Tekstil Ormanı, öğrenci bursları gibi çevre ve toplumla ilgili çok sayıda sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirmiştir. Sürdürülebilirlik hedeflerini ve sosyal sorumluluk projelerini kesintisiz devam ettirmek ÖZEL TEKSTİL’in temel ilkelerinden birisidir